2018 42 magazin ana nedeljkovic Art Art 3 Balkanima Boriša Simović Bosifest Dom kulture Studentski grad Dunja Jovanović Eho festival animiranog filma festival evropskog filma Film Filmski Festival Goran Radovanović III Jugoslovenska kinoteka kanski festival Kids fest kombank dvorana Kosta Rakićević LOUD EDITION! Marta Pajek MikroFAF Miloš Tomić Musical Traumas Neputovanja nikola majdak Požarevac Radio kafe Technology

Oktobarski kalendar filmskih festivala Filmski festival, film, oktobar

Filmski festival oktobar

Da, lakše je gledati filmove na Netflixu, ali mnogo lepše, a u nekim slučajevima – i značajnije,  pogledati ih u bioskopskim salama. Srećom, izgleda da se u kalendaru oktobar, sasvim spontano, pozicionirao kao mesec filmskih festivala, s obzirom na to koliko ih se održava u toku ovog meseca.

Mi smo izabrali one čiji nam se program jako dopada, a na vama je da izaberete, prošetate se i pogledate. Možda samo nekoliko filmova, a možda i sve!

Filmski festival oktobar

Spoiler: ulaz na nekoliko festivala je besplatan, te vas zaista ohrabrujemo da napravite jedan oktobarsko-festivalski maraton i izađete iz domova. Ne zaboravite da su bioskopske sale jednako ušuškane!

Turneja festivala evropskog filma – do four. oktobra

Pageant evropskog filma (#EUfilmFest) kreće na jesenju turneju širom Srbije. Od ponedeljka 24. septembra pa do četvrtka four. oktobra ovaj pageant će prvi put biti održan u Požarevcu.

Devet filmova najbolje evropske kinematografije Požarevljanke i Požarevljani će moći da pogledaju u Radio kafeu (Sinđelićeva 24) od 19 sati, potpuno besplatno tokom trajanja festivala. Pageant evropskog filma će se tokom jeseni održati i u Novom Sadu (Eđšeg, 29‒30. septembar), Zaječaru (1‒5. oktobar), Nišu (NKC, eight‒12. oktobar), Užicu (1‒eight. novembar), Novom Pazaru, Jagodini, Šapcu, Kruševcu i Kučevu.

Sve projekcije su besplatne.


Program:

Truthful Play, Češka/Slovačka, 2014, 100’; drama; režija: Andrea Sedlácková
Nijedan sistem nije siguran (Who Am I – kein System ist sicher, Nemačka, 2017, 106’), triler; režija: Baran bo Odar
Alentežo, Alentežo (Alentejo, Alentejo, Portugal, 2014, 98’), dokumentarni; režija: Sérgio Tréfaut
Mađari za Barsu (Hungarians for the Barça, Mađarska, 2014, 85’), dokumentarni;
režija: Tibor Kocsis
Dečak na mostu (Boy on the Bridge, Kipar, 2016, 85’), drama; režija: Petros Charalambous
Nisam đubre (Je ne suis pas un salaud, Francuska, 2016, 111’), drama; režija: Emmanuel Finkiel
Svetlo (Mademoiselle Paradis, Austrija, 2017, 97’), drama; režija: Barbara Albert
Upad kod Bergmana (Traspassing Bergman, Švedska, 2013, 107’), dokumentarni, režija: Jane Magnusson, Hynek Pallas
Kratki filmovi BAFTA 2017 (BAFTA, Velika Britanija, 2017, 98’) – pogledajte osam kratkih filmova i animacija nominovanih u British Brief Movie i British Brief Animation na filmskim nagradama EE British Academy Movie Awards.


Balkanima – od 2. do 6. oktobra

Petnaesti evropski pageant animiranog filma Balkanima biće održan u Domu kulture Studentski grad. Tokom pet dana festivala biće prikazano više od 160 animiranih filmova iz tridesetak zemalja Evrope. Ceremonija svečanog otvaranja zakazana je za utorak 2. oktobar od 20 časova.

Publika ovogodišnje Balkanime imaće priliku da vidi movie III poljske autorke Marte Pajek koji je privukao pažnju na prestižnom Kanskom festivalu.

Na Balkanimi će biti prikazana i tri srpska ostvarenja: Muzičke traume reditelja Miloša Tomića, animirani movie Eho u režiji Boriše Simovića i Koste Rakićevića, kao i movie Neputovanja autorskog tima koji čine Nikola Majdak i Ana Nedeljković.


Glavni takmičarski program:

III, režija: Marta Pajek, 2018, Poljska, 12′
Intimity, režija: Elodie Dermange, 2017, Švajcarska, 5′
Los Dias De Los Muertos, režija: Pauline Pinson, 2018, Francuska, eight’10”
Mermaids and Rhinos, režija: Viktória Traub, 2017, Mađarska, 15’33”
Moonday, režija: Rianne Stremmelar, 2018, Holandija, 1’50”
Musical Traumas, režija: Miloš Tomić, 2018, Srbija, 10’26”
Night time Walks, režija: Lizete Upīte, 2018, Letonija, 5’50”
Python and Guard, režija: Anton Dyakov, 2017, Rusija, 14’13”
Roses Night time, režija: Pencho Kunchev, 2018, Bugarska, 11’06”
Tarask, režija: Oksana Kholodova, 2018, Rusija, 5’40”
The Field, režija:. Dušan Kastelic, 2017, Slovenija, 12’12”
The Courageous Coronary heart, režija: Luca Schenato, Sinem Vardarli, 2018, Velika Britanija 9’52”
The Cat’s Remorse, režija: Alain Gagnol, 2018, Francuska, eight’37”
The Principle Of Sundown, režija: Roman Sokolov, 2017, Rusija, eight’08”
Two for Two, režija: Jelena Oroz, 2018, Hrvatska, eight′
Two Trams, režija: Svetlana Andrianova, 2016, Rusija, 10′
Untravel, režija: Ana Nedeljković, Nikola Majdak Jr., 2018, Srbija/Slovačka, 9’25”
Waves, režija: Vojtěch Domlátil, 2017, Češka, three′
Depraved Woman, režija: Ayce Kartal, 2017, Francuska/Turska, eight′
Yellow, režija: Ivana Sebestova, 2017, Slovačka, 6’45”


Detaljnu satnicu festivala možete pronaći na ovom linku.

Bosifest – od 10. do 12. oktobra

Bosifest je jedinstven filmski pageant u našoj zemlji, ali i u svetskim okvirima, jer je njegov kompletan program posvećen temama života osoba sa invaliditetom, a filmovi koji se prikazuju relevantna su i zapažena ostvarenja dokumentarnog žanra.

Poznati reditelj i selektor Goran Radovanović odabrao je petnaest filmskih ostvarenja koja će biti prikazana u okviru takmičarskog i revijalnog programa predstojećeg Bosifesta, koji će se od 10. do 12. oktobra održati u Sava centru.


Takmičarski program:

Poslednja godina (Čile), režija: Francisco Espinoza Pérez, Viviana Corvalán Armijo
Devojka od peska (Nemačka), režija: Mark Michel
Raširenih krila (Grčka), režija: Vivian Papageorgiou
Prozirni svet (Gruzija), režija: Vato Kuntsev
Drugačija duša (Izrael), režija: Hadas Afari
Kad je Brenden sreo Hiroe (Australija/Japan), režija: Steve Mayer-Miller
Beleške o slepilu (Velika Britanija), režija: Peter Middleton, James Spinney
Moja mesečeva sonata (Poljska), režija: Barbara Kaczynska
Desna strana violončela (Poljska), režija: Aleksandra Rek
Rio ili slom (Francuska), režija: Pawel Lisiak

Revijalni program:

Slepi bioskop (Rusija), režija: Grigory Glyants
Moje ime je Nour (Egipat), režija: Haisam Abdelhamed
Prkosni životi (Australija), režija: Sarah Barton
Oseti vetar (Italija), režija: Simone Saponieri
Kristjan (Slovenija), režija: Neli Maraž


MikroFAF – od 12. do 14. oktobra

Međunarodni pageant kratkog nezavisnog i uradi sam filma MikroFAF biće održan, u osmom izdanju, od četvrtka 12. do subote 14. oktobra u Muzeju jugoslovenske kinoteke.

Sa fokusom na umetničkoj slobodi, samoorganizovanosti, gerilskom filmu, artwork brutu, low-fi filmu, eksperimentalnim formama i svim audio-vizuelnim oblicima kroz koje autori imaju potrebu da se izraze (Glasno!), pageant je ove godine obeležen sloganom LOUD EDITION! Akcenat je na filmu kao sredstvu skretanja pažnje na pojave i događaje u društvu ili ličnom okruženju, koje možda izjedaju tiho, a zaslužuju glasnu reakciju.

Ulaz na projekcije je besplatan.  


Raspored projekcija:

Četvrtak, 12. oktobar

18.00
Residents, režija: Marc Nadal; Španija 15:00
Tri heroja, režija: Kristina Milosavljević; Srbija 06:20
Šuster, režija: Nenad Marinković; Srbija 04:45
Shala, režija: João Inácio; Brazil 10:00
Parking, režija: Luka Palić; Srbija 08:24
19.00
Raskršće, režija: Đorđe Ivanković; Srbija 05:28
She is I, režija: Aleksandar Tokin; Srbija 09:17
4 Postcards to Marta, režija: Herman Talavera; Španija 10:03
Story about Milenko Pavlović, režija: Nastas Krnjaja; Srbija 03:11
Blindly, režija: Valérian Denis, François Saintin; Francuska 07:41
Ljubav bez predrasuda, režija: Đorđe Kovačević; Srbija 08:00
20.00
Stanica; režija: Filip Stojiljković; Srbija 03:42
Skok; režija: Lidija Antonović; Srbija 15:10
Hemi – JNT / režija: Hemi Behmoaras; Turska 03:39
Mi, režija: Tamara Bročić; Srbija 10:00
Harry-A.Okay.A Bullet Baba, režija: Rohit Bhardwaj; Indija 04:05
September 1963, režija: Dragan Mileusnić; Srbija 04:00
The Goals Executioner, režija: Darwesh Omer; Irak 14:45
21.15
To Depart or to Keep, režija: Martin Brozers; Francuska 10:00
Embrio on the Street, režija: Aleksandar Joksimović; Srbija 05:00
Bela noć, režija: Dragana Nikolić; Srbija 05:12
Teret, režija: Stefan Teofilović; Srbija 08:00
Agelasta, režija: Sara Gracia Jiménez; Španija 04:00
Pobednik, režija: Nemanja Jovanov; Srbija 12:04
What Goals Might Come, režija: Edis Tursić; BiH 02:31
San, režija: Novak Požarev; Crna Gora 01:56

Petak, 13. oktobar

18.00
Pasji život, režija: Aleksandar Novaković; Srbija 02:46
Sedeti, režija: Anica Ražnatović; Srbija 07:47
Pokret, režija: Ivana Nedeljković; Srbija 01:53
Wu Wei (Non-Motion), režija: Invoice Sandidge; SAD 02:33
Tremendous Popara u službi građana, režija: Đorđe Petrović; Srbija 05:14
Pricey Goddes, režija: Ema Rose i Emma Man; SAD 08:28
Kratak omaž ludilu, režija: Anastas Stojilović; Srbija 02:26
The Underground Artist, režija: Sean Lindert; SAD 03:17
Nikad ne odustaj, režija: Alen Bačlija; Srbija 09:32
21.00
Vitraž, režija: Nikola Šoškić; Srbija 12:10
Samo mravi i magarac, režija: Milivoj Kostić; Srbija 00:34
Mouldable Child, režija: Anaïs Clerc-Bedouet; Francuska 07:56
Delicatessen, režija: Fenglin Chen; SAD 04:40
Pupi, režija:  Zoran Đurković; Srbija 01:00
Earth 2.zero, režija: Igor Stanojević; Srbija 12:00
Inspektor Šupak, režija:  Marko Radolović; Hrvatska 13:46
Hypntoized, režija: Bojana Ivanović i Katarina Stojanović; Srbija 01:13
22h
Dartmoor Interlude, režija: Amy Cutler; Engleska 04:00
Možda, režija: Maša Miljković;  Srbija 07:38
Moje slike moji snovi, režija: Lidija Ilić; Srbija 01:40
Neki Ljudi, režija: Sava Miljković; Srbija 04:46
Track Sotto Voce, režija: Pierre Bessette; Francuska 10:20
Intruder, režija: Marko Kovač; Srbija 03:00
Intervention of Evil, režija: Yazid Muhamad; Singapur 15:00

Subota, 14. oktobar

18.00
Šamlica, režija: Aleksa Borković; Srbija 02:00
These Drawn Alive, režija: Jukka-Pekka Jalovaara; Finska 06:00
Kraljevstvo pčela, režija: Matija Krstić; Srbija 17:00
Graphic Intercourse Ed, režija: Russell Wyner; SAD 01:20
Crveno, režija: Danilo Stanimirović; Srbija 10:21
Obsessed, režija: Bojana Ivanović i Katarina Stojanović; Srbija 01:07


Youngsters fest – od 15. do 21. oktobra

Dečji filmski pageant – Youngsters fest nastao je 2004. godine sa željom da deci pruži nova iskustva i znanja iz oblasti filma. Centralna lokacija 14. Youngsters festa biće Kombank dvorana, dok će mališani moći da uživaju u najboljim ostvarenjima i u drugim bioskopima u Beogradu, ali i u Novom Sadu, Nišu i još 30 gradova širom Srbije.

Filmski festival oktobar

Enterijer Kombank dvorane

Ideja festivala je da što većem broju dece razvije svest i kulturu odlaska u bioskop, te prikaže naslove koji nisu samo svetski blokbasteri, već edukativni, dokumentarni filmovi nezavisnih produkcijskih kuća koji obrađuju teme o različitim životnim vrednostima.

Veći deo ostvarenja koji se nalaze u programu Youngsters festa prikazan je na poznatim svetskim festivalima kinematografije za decu, i, za ovu priliku, ona su sinhronizovana na srpski jezik.

Cene karata za bioskopske projekcije će, kao i prethodnih godina, biti veoma pristupačne, naročito za grupne posete. Program festivala ćete moći da pratite na zvaničnom sajtu – kids-fest.com.

!perform(f,b,e,v,n,t,s)
if(f.fbq)return;n=f.fbq=perform()n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments);
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!zero;n.model=’2.zero’;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!zero;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)(window, doc,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘109885449769550’);
fbq(‘monitor’, ‘PageView’);